Enterprise Architecture Tools Magic Quadrant 2013
W bieżącym roku Gartner klasyfikuje narzędzia do architektury korporacyjnej w następujący sposób.Widać, że Sparx Systems - jako producent Enterprise Architect jest klasyfikowany jako niszowy gracz.
Ale trzeba mieć na uwadze, że podstawowym przeznaczeniem EA jest modelowanie bazujące na języku UML. I w tej dziedzinie można uznać Sparx Systems za lidera.
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób Gartner ocenia przydatność narzędzi warto zapoznać się z kryteriami oceny. Są to:
- A repository that supports, at a minimum, the business, information, technology and solution viewpoints and their relationships. The repository must also support business direction, vision and strategy, as well as business disruptions.
- Modeling capabilities that support the minimum viewpoints of business, information, technology and solutions.
- Decision analysis capabilities, such as gap analysis, impact analysis, scenario planning and system thinking.
- Presentation capabilities that are visual or interactive to meet the demands of a myriad of stakeholders.
- Administration capabilities that enable security, user management and other tasks.
- Configurability capabilities that are extensive, simple and straightforward to accomplish, while supporting multiple environments.
- Support for frameworks and standards, often used while providing the flexibility to modify the framework.
- Usability, including intuitive, flexible and easy-to-learn UIs.
W mojej ocenie EA wspiera wszystkie wymienione funkcjonalności oraz posiada ogromne możliwości w zakresie konfiguracji, czy wsparcia dla ram architektonicznych i standardów.
Jednakże kluczowym czynnikiem, który świadczy o ułomności tego narzędzia w zastosowaniu jako repozytorium architektoniczne są:
- Nie intuicyjny i trudny do nauczenia interfejs użytkownika.
- Zmiany konfiguracji i rozszerzenia nie są łatwe do implementacji i stosowania, gdyż nierzadko konieczne jest kodowanie w formie skryptów (np. VBasic, JScript), pluginów w .NET, poznanie języka skryptowego ShapeScript, czy MDG Technology.
Przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wyborze Sparx EA dla celów architektury korporacyjnej warto jednak mieć na uwadze również inne kryteria, których Gartner nie bierze pod uwagę:
- Stosunek ceny do możliwości. W tym wypadku Sparx Systems byłby zdecydowanym liderem. Trudno znaleźć jakiekolwiek narzędzie, które oferowałoby tak dużą gamę funkcjonalności za tak niską cenę.
- Popularność narzędzia Enterprise Architect w Polsce. Dzięki temu możliwe jest zatrudnienie specjalistów w swojej dziedzinie, którzy doskonale znają to narzędzie. Ta cecha niweluje w pewnym stopniu wadę EA, jaką jest nie intuicyjny i trudny do nauczenia interfejs użytkownika.
Jeszcze dla porównania prezentuję poniżej poprzednie wyniki analizy Magic Quadrant z roku 2012.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz