czwartek, 21 marca 2013

Co to jest MDG Technology?

Korzystając z programu Enterprise Architect można natknąć się na pojęcie MDG Technology. Termin ten brzmi dość zagadkowo i może być trudno rozponawalny. MDG to skrót od Model Driven Generation. Na pierwszy rzut oka może się kojarzyć z generowaniem kodu na podstawie modelu. Jednak mechanizmy związane z transformacjami zawartości modelu to zagadnienie o nazwie Model Driven Architecture.

Czym zatem jest MDG Technology?
MDG Technology umożliwia użytkownikom rozszerzenie zdolności modelowania w programie Enterprise Architect o specyficzne dziedziny i notacje. MDG Technology w sposób niezauważalny dla użytkownika wpasowuje się w EA dostarczając dodatkowe toolboxy, profile UML, szablony, wzorce i inne zasoby ułatwiające modelowanie.Technicznie rzecz ujmując, wszystkie dostępne w EA notacje są zaimplementowane jako MDG Technology. Można je podzielić na:

  • Core technologies - składający się z UML 2.3 oraz Core Extensions Technology definiujący takie aspekty jak Requirements, User interface czy Data Modeling.
  • Extensions Technolgies - dostarczane przez Sparx Systems. Są to m.in.: Archimate, BPEL, BPMN, Data Flow Diagrams, Eriksson-Penker Extensions, ICONIX, Mind Mapping, SoaML, SOMF, Strategic Modeling, SysML.
    Ponadto dodatkowe MDG dostępne są do pobrania ze strony Sparx Systems: http://www.sparxsystems.com/resources/mdg_tech/. Część z nich jest dodatkowo płatna.
  • Technologie definiowane przez użytkowników - inne, opracowane przez użytkowników dodatkowo rozszerzające zdolności modelowania EA.
Wszystkie MDG Technology (oprócz core technologies) mają swoją postać fizyczną w postaci plików XML. Mogą być przechowywane w podfolderze o nazwie MDGTechnologies w katalogu instalacyjnym EA lub w folderze użytkownika: %APPDATA%\Sparx Systems\EA\MDGTechnologies. Ponadto dla MDG definiowanych przez użytkowników można wskazać dowolny inny folder lokalny lub adres WWW.

Z poziomu interfejsu użytkownika można wyświetlić listę zainstalowanych MDG wybierając z menu Settings --> MDG Technologies...
Okno programu EA zawierające listę MDG Technology

Z tego poziomu tego okna można aktywować lub deaktywować określoną technologię. Od wersji 9.3 EA możliwe jest to bez konieczności ponownego uruchamiania programu.
Najbardziej widocznym skutkiem deaktywacji jest zniknięcie określonych toolboxów zdefiniowanych w takim MDG.

Ponadto korzystając z przycisku Advanced... możliwe jest dodanie wskazanie dodatkowego folderu na dysku lokalnym lub adresu URL, gdzie umieszczono MDG Technologies zdefiniowane przez użytkownika.

W starszych wersjach EA importowanie MDG przebiegało odmiennie - z poziomu okna Resources.
EA - okno Resources - import MDG Technology
W aktualnych wersja programu zachowano tę możliwość z uwagi na kompatybilność ze starszymi dodatkami. Jednakże ta metoda nie jest zalecana dla importu nowych technologii.

1 komentarz:

  1. Szczerze mówiąc nie bardzo ma pojęcie o tym czym jest MDA. Jedyne co mi się kojarzy to tylko system szyfrowania tekstu, ale to chyba nie o to chodzi. Jednak kwestie oprogramowania wolę zostawić fachowcom z https://craftware.pl gdyż to właśnie oni się na tym znają najlepiej. Jak dla mnie to troszkę jest niezrozumiałe.

    OdpowiedzUsuń