środa, 17 kwietnia 2013

Wykorzystanie Enterprise Architect w analizie biznesowej

Narzędzie, jakim jest Enterprise Architect posiada bardzo szeroki wachlarz możliwych zastosowań. Jednym z nich jest analiza biznesowa. W ramach analizy EA służy głównie do zarządzania i dokumentowania wymagań, modelowania danych, opracowania modelu procesów biznesowych lub modelu użycia.
Wiodącą organizacją, która wyznacza standardy w zakresie analizy biznesowej jest IIBA (International Institute of Business Analysis).
Niedawno brytyjski oddział tej organizacji opublikował raport zatytułowany IIBA UK Business Analysis Survey 2012 Top Line Results. Raport ten zawiera analizę wyników ankiety dotyczącej charakteru pracy analityka biznesowego w Wielkiej Brytanii w 2012 roku. Dodatkowo opracowane wyniki są porównane z wynikami ankiety z poprzedniego roku, dzięki temu powoli zarysowują się określone trendy.
Z mojego punktu widzenia interesujące są statystyki dotyczące wykorzystywanych narzędzi w analizie biznesowej.
Wykorzystanie narzędzi w analizie biznesowej
Wykorzystanie narzędzi w analizie biznesowej
Źródło: IIBA UK Business Analysis Survey 2012 Top Line Results.

Na pierwszych miejscach pojawiają się narzędzia ogólnego zastosowania, takie jak MS Office, MS Visio, MS Project, czy SharePoint. Nie powinno to dziwić, bo trudno wyobrazić sobie opracowanie dokumentacji bez tego typu narzędzi. Jednak, jak wskazuje IIBA:

Quality Centre (Testing), JIRA (Agile / User Stories), Sparx Enterprise Architect (UML) and BalsamIQ Mock Ups (Mock Ups) are the only non-generalist products which are used by more than 10% of the BA community.
wśród narzędzi, które są dedykowane do pracy projektowej znalazł się Sparx Enterprise Architect.
Oznacza to, że spośród narzędzi do modelowania EA wyróżnia się pod względem wykorzystania spośród takich narzędzi, jak ARIS, IBM Blueworks Live, czy CaseComplete. Podobnie wygląda sytuacja w porównaniu z narzędziami do zarządzania wymaganiami. W tyle zostały takie produkty, jak RequisitePro, czy CaliberRM.

Tendencję wzrostową w zakresie wykorzystania EA pokazuje również następny wykres, który obrazuje zmiany w zakresie wykorzystywania narzędzi w odniesieniu do poprzedniego roku.
Zmiany w wykorzystywaniu narzędzi w analizie biznesowej (2011-2012)
Źródło: IIBA UK Business Analysis Survey 2012 Top Line Results.


Sparx Enterprise Architect wraz z HP Quality Center (Centre) oraz Borland CaliberRM odnotowały największy wzrost.

Można dyskutować o tym, czy zaprezentowane w raporcie wyniki odzwierciedlają prawidłowo rzeczywistość. Raport został opracowany na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej tylko w Wielkiej Brytanii. Ponadto zamieszczono informację, że badana próbka to 360 osób.

A może znacie wyniki podobnych ankiet przeprowadzonych w Polsce?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz