środa, 28 listopada 2012

Podstawy EA - cz. VI Podsumowanie

Tutorial - część VI

Podsumowanie

Opisana w niniejszym tutorialu dotyczącym podstaw obsługi programu Sparx Enterprise Architect funkcjonalność dodawania nowego modelu z szablonu poprzez okno Model Wizard dostępna jest w dowolnym momencie z menu kontekstowego pakietu Add -> Add a new Model using Wizard...
Dzięki temu w jednym projekcie można rozpocząć modelowanie rozwiązania w różnych ujęciach oraz przy użyciu różnych notacji.

Korzystając z dostarczonych wraz z programem szablonów należy jednak mieć świadomość, że tworzony model powinien być zgodny w pierwszej kolejności z regułami wybranej notacji, a dopiero w drugiej kolejności polegać na zamieszczonych przykładach.

Kolejnym krokiem w poznawaniu możliwości EA mogą być własne próby i eksperymenty. Warto też poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z możliwymi do wykorzystania polami dostępnymi w oknie Properties elementów i diagramów.
Graficzną formę prezentacji elementu na diagramie możemy modyfikować w pewnym zakresie. Zmiana koloru tła, obramowania czy zmiana czcionki nie łamie reguł zastosowanej notacji, a może służyć poprawieniem czytelności diagramu. Zmiany te można najwygodniej wprowadzać po kliknięciu na małą ikonkę "pędzelka", która pojawia się po zaznaczeniu elementu na diagramie.

Wyświetlane jest wówczas małe menu podręczne zawierające standardowe ikonki symbolizujące określone operacje. W celu ułatwienia zmiany wielu elementów możliwe jest kopiowanie stylu z jednego elementu i zastosowanie takiego stylu na innym elemencie.

Szukanie pomocy

Niniejsze opracowanie bazuje w pewnym zakresie na zawartości sekcji Getting Started z Pliku Pomocy EA (EA User Guide). W ogóle gorąco zachęcam do korzystania z pomocy programu EA, gdyż w odróżnieniu od wielu innych programów, pomoc ta bywa naprawdę przydatna. Widać, że firma Sparx Systems dokłada wielu starań w tym zakresie, a zawartość jest sukcesywnie uaktualniana tak, aby ułatwić nawigację i odnalezienie poszukiwanych informacji.
Enterprise Architect User Guide
W dalszej kolejności warto się zapoznać się z materiałami publikowanymi na stronie Sparx Systems oraz przeszukać forum dyskusyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz