niedziela, 30 sierpnia 2015

Strategiczne partnerstwo Sparx Systems oraz IIBA

Organizacja IIBA, czyli International Institute of Business Analysis, a zatem organizacja wyznaczająca standard w dziedzinie analizy biznesowej ogłosiła niedawno, że podpisała memorandum stanowiące globalne strategiczne partnerstwo z trzema organizacjami. Jedną z nich jest Sparx Systems Pty Ltd., a zatem producent narzędzia Enterprise Architect.Co może oznaczać ten sojusz dla użytkowników EA?

W komunikacie prasowym wskazano, że Sparx Systems oraz IIBA podzielają zainteresowanie i zaangażowanie w zwiększanie wartości świadczonych dla swoich interesariuszy. Poprzez wzajemne wspieranie wysiłków w określonych obszarach dzięki nowej współpracy skorzystają zarówno członkowie IIBA, jak również klienci Sparx Systems.

Wskazano następujące konkretne inicjatywy:

 • Potencjalna integracja BABOK® 3.0 z Enterprise Architect.
 • Oferta dostępu do różnych zewnętrznych zasobów, narzędzi oraz rozszerzeń w celu zwiększenia produktywności i wydajności.
 • Pozostałe korzyści dotyczą wzajemnego docierania do szerszych grup odbiorców, dzięki czemu IIBA będzie mogła zyskać na popularności w świecie użytkowników Sparx EA, jak również członkowie IIBA będą kojarzyć modelowanie z oprogramowaniem firmy Sparx Systems.
Osobiście uważam, że jeśli pojawią się namacalne efekty tego sojuszu, to przyczyni się do to większego ustandaryzowania w dziedzinie analizy biznesowej i systemowej. Co prawda, nie wyobrażam sobie, na czym może polegać integracja BABOK® w oprogramowaniu, które jest tak elastyczne w dziedzinie modelowania. Na pewno dużą wartość dodaną wniesie już ujednolicenie stosowanych terminów oraz stworzenie materiałów szkoleniowych, które pokazują jak prowadzić analizę zgodną z  BABOK® w Sparx EA.

IIBA zawiązała podobny sojusz jeszcze z firmami:

 • BCS The Chartered Institute for IT
 • IREB®
 • BRMI  

Link do komunikatu na stronie IIBA: www.iiba.org/mou.aspx


17 komentarzy:

 1. Cześć, fajnego i potrzebnego bloga prowadzisz (wielu ludziom w Polsce nie chce się sięgać po wiedzę w języku angielskim). Gratuluję!

  Co do "analizy zgodnej z BABOK® w Sparx EA" to pewnie długo przyjdzie nam czekać, szczerze nie wiem na ile jest to w ogóle możliwe w czystej teorii ponieważ BABOK to nie metodyka. Nie oferuje z góry narzuconego prządku wykonania zadań. Zatem, nawet jeśli EA będzie miało lepsze wsparcie dla BABOKa to i tak niezbędna będzie wiedza ekspercka (o którą jak wiadomo ciężko), aby zdecydować, których zadań i technik chcemy użyć w danym projekcie.

  Dla mnie osobiście, dużym krokiem na przód byłoby samo dostosowanie elementu Requirement do BABOKa, ponieważ na chwilę obecną brakuje w nim wielu atrybutów.

  Osobiście, w swojej pracy stosuje BABOKa, a wymagania na poziomie Solution definiuje wykorzystując dwa dodatkowe atrybuty zapożyczone z Volere. Dla ułatwienia sobie życia napisałem Addina dla Enterprise Architecta, jest dostępny za darmo (do użytku komercyjnego również) pod tym adresem http://zubkiewicz.com/requirements-management-in-sparx-enterprise-architect/

  Polecam i pozdrawiam
  Pawel

  OdpowiedzUsuń
 2. Takiej fuzji to ja się nie spodziewałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry wpis ;) Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli jest ktoś w temacie to warto żeby to wiedział, dzięki za info ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawa sprawa, byleby się to opłaciło biznesowo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. No zobaczymy jakie będą z tego zyski ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. oby byl z tego jak najwiekszy efekt synergii :)

  OdpowiedzUsuń
 9. fajna sprawa, ciekawe jak sie odbywa wspolpraca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ciekaw jestem efektów tej współpracy :) może jakiś raport?

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba jeszcze nic żadnych rezultatów nie widać, ale poczekajmy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Trochę już czasu minęło, a nic więcej nie słychać o ich współpracy.

  internetowy kantor

  OdpowiedzUsuń
 13. Sparx tutaj: http://www.sparxsystems.com.au/enterprise-architect/business-analysis/implementing-babok-with-enterprise-architect.html opisuje, w jaki sposób zapewnia wsparcie narzędziowe do prowadzenia analizy biznesowej zgodnie z BABOK.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystko fajnie ale są teraz jakieś rezultaty tej współpracy ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Mocna współpraca, mogą zakręcić w branży.

  OdpowiedzUsuń
 16. Osobiście uważam iż teraz naważniejsza w motoryzacji jest ekonomiczność danego samochodu. Producenci prześcigają się w nowinkach technologicznych często zapominająć o redukcji spalania auta, a potem celowo fałszują wyniki spalania. Przykładem dość głośnym był w ostatnich latach Volkswagen. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Współpracować z kimś zawsze warto. Można naprawdę wiele zyskać.

  OdpowiedzUsuń