środa, 9 października 2013

Enterprise Architect w Gartner Magic Quadrant

Firma Gartner raz do roku publikuje tzw. Magic Quadrant - obrazujący pozycję różnych narzędzi mogących służyć jako repozytorium architektoniczne w kontekście architektury korporacyjnej. Analiza ta jest przydatna dla organizacji, które stają przed wyborem narzędzia.

Enterprise Architecture Tools Magic Quadrant 2013

W bieżącym roku Gartner klasyfikuje narzędzia do architektury korporacyjnej w następujący sposób.

Widać, że Sparx Systems - jako producent Enterprise Architect jest klasyfikowany jako niszowy gracz.
Ale trzeba mieć na uwadze, że podstawowym przeznaczeniem EA jest modelowanie bazujące na języku UML. I w tej dziedzinie można uznać Sparx Systems za lidera.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób Gartner ocenia przydatność narzędzi warto zapoznać się z kryteriami oceny. Są to:

 • A repository that supports, at a minimum, the business, information, technology and solution viewpoints and their relationships. The repository must also support business direction, vision and strategy, as well as business disruptions.
 • Modeling capabilities that support the minimum viewpoints of business, information, technology and solutions.
 • Decision analysis capabilities, such as gap analysis, impact analysis, scenario planning and system thinking.
 • Presentation capabilities that are visual or interactive to meet the demands of a myriad of stakeholders.
 • Administration capabilities that enable security, user management and other tasks.
 • Configurability capabilities that are extensive, simple and straightforward to accomplish, while supporting multiple environments.
 • Support for frameworks and standards, often used while providing the flexibility to modify the framework.
 • Usability, including intuitive, flexible and easy-to-learn UIs.

W mojej ocenie EA wspiera wszystkie wymienione funkcjonalności oraz posiada ogromne możliwości w zakresie konfiguracji, czy wsparcia dla ram architektonicznych i standardów. 
Jednakże kluczowym czynnikiem, który świadczy o ułomności tego narzędzia w zastosowaniu jako repozytorium architektoniczne są:
 • Nie intuicyjny i trudny do nauczenia interfejs użytkownika.
 • Zmiany konfiguracji i rozszerzenia nie są łatwe do implementacji i stosowania, gdyż nierzadko konieczne jest kodowanie w formie skryptów (np. VBasic, JScript), pluginów w .NET, poznanie języka skryptowego ShapeScript, czy MDG Technology.

Przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym wyborze Sparx EA dla celów architektury korporacyjnej warto jednak mieć na uwadze również inne kryteria, których Gartner nie bierze pod uwagę:

 • Stosunek ceny do możliwości. W tym wypadku Sparx Systems byłby zdecydowanym liderem. Trudno znaleźć jakiekolwiek narzędzie, które oferowałoby tak dużą gamę funkcjonalności za tak niską cenę.
 • Popularność narzędzia Enterprise Architect w Polsce. Dzięki temu możliwe jest zatrudnienie specjalistów w swojej dziedzinie, którzy doskonale znają to narzędzie. Ta cecha niweluje w pewnym stopniu wadę EA, jaką jest nie intuicyjny i trudny do nauczenia interfejs użytkownika.
Jeszcze dla porównania prezentuję poniżej poprzednie wyniki analizy Magic Quadrant z roku 2012.Źródło

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.mikethearchitect.com/2013/10/gartners-2013-enterprise-architecture-tools-magic-quadrant.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz