wtorek, 16 lipca 2013

Materiały dotyczące UML

Podstawowym zastosowaniem programu Sparx Enterprise Architect jest modelowanie w UML. Sprawne poruszanie się w narzędziu nie jest jednak tak istotne, jak konsekwentne i poprawne stosowanie notacji. Znajomość UML jest warunkiem koniecznym do tego, aby tworzone diagramy były zrozumiałe dla odbiorców.

W dokumentacji EA można znaleźć wiele cennych informacji o UML. Warto zapoznać się na początku z tutorialem UML opracowanym przez Sparx Systems: http://www.sparxsystems.com/resources/uml2_tutorial/index.html.

Enterprise Architect User Guide dostarcza nieco wiedzy o różnych typach diagramów UML.
Są one podzielone na diagramy strukturalne:
i diagramy dynamiczne.

Jednakże należy mieć na uwadze, że Enterprise Architect User Guide ma za zadanie pomóc użytkownikowi w korzystaniu z narzędzia, a nie nauczyć języka UML.

Materiały w języku polskim

W mojej subiektywnej ocenie jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o UML w języku polskim są wykłady zatytułowane "Projektowanie systemów informacyjnych" opracowane przez dr inż. Ewę Stemposz i Jacka Płodzienia na Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.
Są one dostępne dla każdego pod adresem: http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/pri/scb/index.html

Wykłady w przystępny i uporządkowany sposób opisują dokładnie wszystkie aspekty związane z modelowaniem w UML.

Materiały po angielsku

Drugim cennym źródłem praktycznych wskazówek o UML jest serwis UML Diagrams dostępny pod adresem: http://www.uml-diagrams.org/. Można tam znaleźć dokładne opisy zastosowania poszczególnych typów elementów i znaczenia powiązań pomiędzy nimi. Ponadto szczególnie wartościowe są przykłady (http://www.uml-diagrams.org/index-examples.html), dzięki którym można lepiej zrozumieć zasady modelowania.

W przypadku, gdy chcemy rozstrzygnąć jakieś wątpliwości należy sięgnąć do samego źródła, jakim jest specyfikacja UML opracowana i opublikowana przez OMG (Object Management Group) dostępna pod adresem: http://www.omg.org/UML/.

Jeśli znacie i korzystacie z innych źródeł wiedzy o UML dostępnych w internecie - zapraszam do umieszczania odnośników w komentarzach.

3 komentarze:

 1. Ciekawy kurs UML'a opublikował Grzesiek Kukawski na http://scire.pl/darmowy-kurs-uml/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bzdura, kurs we flashu który już nie działa i nie da rady go uruchomić.

   Usuń
 2. Warto też zapoznać się z tą stroną: http://edn.embarcadero.com/article/31863

  OdpowiedzUsuń