czwartek, 18 lipca 2013

e-book: Mastering Archimate

Miłośnikom notacji Archimate® oraz wszystkim tym, którzy są zaangażowani w jakimś stopniu w modelowanie architektury korporacyjnej chciałbym polecić gorąco darmowego e-booka (do użytku prywatnego) pod tytułem: Mastering Archimate.

Praca ta została przygotowana przez jedną osobę: Gerbena Wierda. Gerben pisze o sobie, że jego celem jest poprawianie wydajności IT w organizacji. Potrafi odpowiednio ocenić, które czynniki są niezbędne do osiągnięcia tego celu, w tym ograniczenia organizacyjne i zarządcze.
Ciekawe, na ile w tym pomaga mu łatwość modelowania w Archimate.

Książka ta w przystępny sposób prowadzi czytelnika od najprostszych zagadnień notacji, poprzez zastosowanie styli i prostych wzorców, aż do zaawansowanych wzorców prezentujących sposoby, w jakie należy modelować zagadnienia utrzymaniowe systemów IT, czy modelowanie ryzyka i bezpieczeństwa w organizacji.
Wielce przydatna jest również ostatnia strona, która w syntetyczny sposób przedstawia cały metamodel Archimate® 2.0.

Pozycja ta jest znacznie bardziej przystępnie napisana, niż sucha specyfikacja Archimate® 2.0, którą można znaleźć na stronie The Open Group. W prosty sposób można znaleźć w niej odpowiedzi na pytania, które się nasuwają, gdy próbujemy zrozumieć notację. Dzięki niej można zaoszczędzić sporo czasu na naukę notacji.

Z pomocą tej książki zespół architektów może dostosować metamodel Archimate® 2.0 do potrzeb danej organizacji i nadać odpowiednie znaczenie konkretnym elementom i relacjom notacji. Dzięki temu możliwe jest tworzenie modeli architektonicznych zarówno zgodnych z regułami notacji, jak również czytelnych i spójnych między sobą w całej organizacji.

E-book zaskakuje bogatą i wyważoną szatą graficzną oraz profesjonalnym układem tekstu. Widać, że autor włożył sporo wysiłku nie tylko w zawartość merytoryczną, ale również w formę książki. Z biografii autora można wyczytać, że był specjalistą od TeX/LaTeX. Takie osoby zwracają szczególną uwagę na profesjonalny skład tekstu.

E-book: Mastering Archimate jest dostępny do pobrania stąd: http://masteringarchimate.com/mastering-archimate-edition-i/. W przypadku korzystania z książki do celów prywatnych autor udostępnia książkę z darmową licencją na korzystanie, zaś w przypadku korzystania do celów komercyjnych e-book kosztuje 8,99 Euro.

3 komentarze:

 1. Nareszcie ktoś podjął próbę napisania przyjemnych tutoriali do Enterprise'a. :) Świetnie opisane.
  Niemniej, byłbym przeogromnie zobowiązany, gdyby opisał Pan w jaki sposób skutecznie korzystać z symulacji (a w szczególności diagramów BPMN).
  Help w tym temacie jest uszczuplony do granic możliwości (przynajmniej dla kogoś, kto zaczyna przygodę z EA).

  OdpowiedzUsuń
 2. Podpisuję się pod powyższym wpisem. Ja bym również prosił o krótki tutorial lub opis przykładowego scenariusza testów, w jaki sposób poprawnie takie scenariusze pisać w EA.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. I am sorry, I do not understand Polish, but I can tell you that Edition II of Mastering ArchiMate has just been released: http://bit.ly/1iNacG8

  OdpowiedzUsuń