poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Orientacja w powiązaniach na diagramie

UML Class diagram
Istnieją zalecenia dotyczące tworzenia diagramów mówiące o tym, że dobry diagram nie powinien zawierać zbyt dużej ilości elementów i powinien najlepiej mieścić w czytelnej postaci na jednej stronie formatu A4.
W praktyce okazuje się, że istnieje wiele sytuacji, gdy nie można być w zgodzie z takim zaleceniem. Projektanci tworzą diagramy zawierające dużą ilość elementów i powiązań pomiędzy tymi elementami.
Osoba, która próbuje się zorientować w zawartości skomplikowanego diagramu po jego otwarciu robi najpierw większe oczy, nabiera głęboko powietrza, a na usta jej cisną się słowa przywołania istoty najwyższej ewentualnie nazwy najstarszego zawodu świata...

Okazuje się, że Sparx, producent programu Enterprise Architect wprowadził w tym zakresie udogodnienie.
Otóż, jeśli wskażemy na diagramie, czyli klikniemy na jakiś element, a następnie naciśniemy na klawiaturze klawisz L, wówczas wszystkie powiązania (connectors) którymi jest ten element powiązany z innymi elementami na diagramie zostaną pokolorowane. Widoczne to jest na poniższym rysunku.
orientacja w linkach na diagramie Enterprise Architect
Kolorowanie linków po naciśnięciu klawisza L
Kolorem zielonym oznaczone są wszystkie powiązania wychodzące od tego elementu, czyli te, dla których wybrany element jest źródłem (source element).
Kolorem czerwonym oznaczone są wszystkie powiązania przychodzące do tego elementu, czyli te, dla których wybrany element jest elementem docelowym (target element).
Kolorem żółtym oznaczone są wszystkie powiązania wskazujące na siebie, czyli te, dla których wybrany element jest zarówno elementem źródłowym i docelowym.

Proste, prawda? Aby lepiej to zapamiętać, warto skojarzyć nazwę klawisza L ze słowem Link. Jeszcze prościej by było, gdyby ten skrót klawiaturowy nie był tak ukryty przed użytkownikami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz