poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Forum Sparx - nowa tendencja

W momentach, kiedy w pracy mam spokojniejsze chwile, a wszystkie pilne zadania zostały wykonane, wówczas staram się wykorzystać czas do tego, żeby się czegoś nowego dowiedzieć. W takich chwilach odwiedzam forum Sparx i czytam zamieszczone posty, bo - a nuż ktoś odkrył coś ciekawego i postanowił się tym podzielić z innymi.
Zauważyłem przy okazji, że to forum coraz częściej zaczyna służyć jako miejsce do reklamowania swoich własnych produktów związanych z Enterprise Architectem, takich jak ebooki, czy add-ins (pluginy).
Ktoś zadaje na przykład pytanie dotyczące tego, w jaki sposób na raporcie RTF umieścić coś tam, w odpowiedzi otrzymuje tylko informacje: sprawdź mój produkt, który służy do generowania raportów z EA, on z pewnością rozwiąże Twój problem.
Albo ktoś pyta, jak napisać skrypt, który ma coś zrobić, bo mu nie wychodzi, wówczas dostaje odpowiedź: sprawdź mojego ebooka, któy traktuje o pisaniu skryptów w EA.
Czytając tego typu odpowiedzi mam wrażenie, że osoby, które się reklamują nawet nie tracą czasu na wczytywanie się w istotę problemu i nie wnikają, czy rzeczywiście ich produkt potrafi rozwiązać opisany problem.
Chyba idea forum jest nieco inna... Ludzie korzystają z forum z przeświadczeniem, że znajdzie się jakaś dobra dusza, która bezinteresownie wskaże sposób rozwiązania problemu. A dobra dusza pomaga, bo myśli, że gdy sama będzie miała jakiś problem, to znajdzie się ktoś inny, kto jej również pomoże. A tu taka komercjalizacja...
Podobnie zresztą wygląda sytuacja z Community community.sparxsystems.com. Pojawia się tam coraz więcej artykułów reklamowych. Czyli ludzie, którzy chcą zarobić na popularności EA otrzymali do dyspozycji darmową formę reklamy.
Ale może ja się po prostu czepiam?

2 komentarze:

 1. racja... dlatego bardzo doceniam ten blog, ktory wyjasnia wiele rzeczy w prosty sposob:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgodzę się z Tobą, ale uważam, że wszsytko zależy od specyfiki produktu. Ja do tej pory siedziałem w C#, który jest na pewno popularniejszy i może właśnie dlatego nie było po pierwsze problemu ze znalezieniem odpowiedzi a po drugie też nie było problemu ze znalezieniem pomocnej osoby, która jak wiedziała to pomogła.
  EA jest dużą węższą działką. Ludzie zajmujący się tym wyczuli, że mogą na tym zarobić dlatego niechętnie dzielą się swoją wiedzą za darmo.
  Jeśli chodzi o polskie strony Twój blog to ewenement. Ciężko znaleźć kogoś kto opisuje rozsądnie EA i do tego bezinteresownie.
  Dlatego jak kolega wyżej składam wyrazy uznania ! :)

  OdpowiedzUsuń