piątek, 3 sierpnia 2012

Brak polskich znaków - rozwiązanie

Jeśli otwierasz na swojej stacji roboczej plik .eap i zamiast polskich znaków diakrytycznych widzisz krzaczki - ten post zawiera rozwiązanie Twojego problemu.
Najgorsze jest to, że jak sam wstawisz dowolny polski znak, wówczas jest on wyświetlany poprawnie, ale przecież nie będziesz zmieniać w tych wszystkich miejscach polskich znaków!
Plik .eap jest w porządku, tylko Twoja stacja robocza wymaga niewielkiej zmiany konfiguracyjnej.

Rozwiązania nie należy szukać w ustawieniach programu Enterprise Architect, tylko w ustawieniach MS Windows.
W mojej firmie wszyscy używają angielskiej edycji MS Windows. Na szczęście każdy może zmienić sobie indywidualnie ustawienia regionalne i strefę czasową. Z racji tego, że w firmie kojarzony jestem z EA - jak tylko ktoś natrafi na problem z brakiem polskich znaków wtedy prosi mnie o pomoc. Gdybym od każdego zgłoszenia kasował po 5 PLN, to... po co mi tyle bilonu. Czasem miewam wrażenie, że zgłaszają się z tym samym problemem nawet te same osoby, zapewne po reinstalacji systemu.
Nie miałem możliwości zweryfikować, czy problem z brakiem polskich znaków dotyczy również polskiej edycji MS Windows - zapewne nie występuje.
Należy wejść do Control Panel --> Clock, Language, and Region --> Region and Language (czyli po prostu Ustawienia Regionalne). Poniżej zamieszczam zrzut ekranu:
regional settings - zmiana języka non-Unicode

Parametr do zmiany oznaczyłem czerwonym owalem. Po zmianie wartości parametru na język polski system daje propozycję nie do odrzucenia (bo inaczej nie zapamięta zmian), aby ponownie uruchomić system. Po restarcie EA wyświetla już poprawnie polskie znaki.

3 komentarze:

 1. Windows 7 Enterprise - Polska wersja windows, nie ma problemu z "krzaczkami". Enterprise Architect wersja: 9.0

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi pomogła Twoja porada
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, polski Win 10, EA 12 - problem jest, język polski wszędzie ustawiony...

  OdpowiedzUsuń